2012-2014 Graduate Catalog


Directory

Governing Boards State System of Higher Education

Board of Governors

Peter H. Garland, Ph.D.

Ex Officio

Acting Chancellor, Pennsylvania State System of Higher Education

Harrisburg

Guido M. Pichini, Chair

Wyomissing

Marie Conley Lammando, Vice Chair

Harrisburg

Aaron A. Walton, Vice Chair

Pittsburgh

Sen. Richard L. Alloway II

Chambersburg

Rep. Matthew E. Baker

Wellsboro

Gov. Thomas W. Corbett

Harrisburg

Sara Dickson, Student, Clarion

Saegertown

Laura E. Ellsworth

Sewickley

Rep. Michael K. Hanna

Lock Haven

Ronald G. Henry

Bryn Mawr

Bonnie L. Keener, Student, California

West Springfield

Jonathan B. Mack

Indiana

Joseph F. McGinn

Linwood

Harold C. Shields

Allison Park

Robert S. Taylor

Solebury

Sen. Ronald J. Tomalis, Sec. of Education

Harrisburg

David Wolfe, Student, Slippery Rock

Oakdale

Sen. John T. Yudichak

Harrisburg

Gov. Thomas W. Corbett

Harrisburg

Jennifer G. Branstetter, Designee for Gov. Corbett

Harrisburg

Mark S. Grochochi, Designee for Sen. Yudichak

Harrisburg

L. Jill Hans, Designee for Sen. Tomalis

Harrisburg

Angela C. Stalnecker, Designee for Rep. Hanna

Council of Trustees

B. Michael Schaul, Chair Mechanicsburg
Debra D. Gentzler, Vice Chair Thomasville
William L. Piper, Secretary Carlisle
Dennis M. Castelli Chambersburg
Thomas J. Dunn Washington, D.C.
Charles C. Goodhart Shippensburg
Rep. Glenn R. Grell Mechanicsburg
S. Eugene Herritt Shippennsburg
Elnetta G. Jones Shippensburg
Kenneth R. Shoemaker Carlisle
Krista R. WIlliams, Student Mechanicsburg
Peter H. Garland, Ex Officio Harrisburg

Administrative Offices and Associates

As of June 2012

President’s Office

William N. Ruud, Ph.D., President

Robin M. Maun, Executive Assistant to the President

Lori K. Janning, B.A., Special Events Coordinator

Joy L. Arnold, Secretary to the President

External Affairs and University Relations

George F. (Jody) Harpster, Ph.D., Executive Vice President, External Affairs and University Relations

Joy L. Arnold, Secretary to the Executive Vice President

Leslie Folmer Clinton, Ed.D., Associate Vice President for External Affairs and Director, H. Ric Luhrs Performing Arts Center

Melinda K. Bender, Clerk Typist, Conference Services

Mark D. Bodenhorn, B.A., Director of Marketing and Administrative Services, H. Ric Luhrs Performing Arts Center

Robin A. Dolbin, B.S., Ticket Services and Sales Manager, H. Ric Luhrs Performing Arts Center

Randal P. Hammond, B.S.B.A., Director, Conference Services

Jill R. Heberlig, Clerk Typist, H. Ric Luhrs Performing Arts Center

Pamela V. Line, B.S.B.A., Director of Conference Center and Marketing

Robert M. Shirk, Director of Technical Services, H. Ric Luhrs Performing Arts Center

Daniel J. Stine, Assistant Director of Technical Services, H. Ric Luhrs Performing Arts Center

Debra A. Taylor, B.S., Front House Manager, H. Ric Luhrs Performing Arts Center

(Vacant), Director of Technical Services for Performing Arts, Memorial Auditorium

Peter M. Gigliotti, Ed.D., Executive Director, University Communications/Marketing

William J. Morgal, M.S., Director, Sports Information

Laura J. Ludlam, B.A., Director, Publications/Advertising

Terry L. DiDomenico, M.S.L.S., M.A., Editor, Shippensburg University Magazine

Donna M. Jones, Desktop Design Coordinator

Jessica S. Kline, B.A., Publications Assistant

Jennifer R. Sigler, M.S., Clerk Typist

William J. Smith, University Photographer

Joseph E. Amsler, Duplicating Supervisor

Joe A. Bingham, Lithographic Press Operator

Scott D. Brown, B.S., Printing and Duplicating Assistant

Timothy M. Ebersole, Ed.D., Executive Director, University Relations

Lori R. Smith, M.S., Assistant Director, Alumni Outreach/Data Management

Lorie A. Davis, M.S., Assistant Director, Alumni Outreach & Career Services

Jennifer A. Caudill, Clerk Typist

Stephanie J. Swanger, Clerk Typist

Academic Affairs

Barbara G. Lyman, Ph.D., Provost and Senior Vice President for Academic Affairs

Brian J. Johnson, B.S.B.A., Executive Assistant to Provost

Dynel L. Miracle, Administrative Assistant

Brenda L. Minges, Clerk Typist

Tammy R. Pearson, Clerk Typist

Heather Wadas, M.A., Clerk Typist

Tracy A. Schoolcraft, Ph.D., Associate Provost/Dean of Graduate Studies

Shirley M. Smith, Administrative Assistant

Christina M. Sax, Ph.D., Associate Provost/Dean of Academic Outreach and Innovation

Carolyn M. Callaghan, D.Ed., Associate Dean, Office of Professional, Continuing, and Distance Education Studies

Sherry L. Dinsmore, Administrative Assistant

CJ Ezell, WEDnet PA Partner

Cathy J. McHenry, Clerk Typist

Dennis W. Robinson, M.B.A., Coordinator/Off-campus Programs

Christopher A. Wonders, M.P.A., Director, Institute for Public Service and Sponsored Programs

Pamela S. Bucher, B.S., Office Associate

Diane M. Musser, Clerk Typist

Margaret F. Light, Project Manager, PA STEM UP

Melodye Wehrung, Ph.D., M.P.A., Executive Director, Social Equity

Vicky J. Tosten, Clerk Typist

Kim M. Klein, Ph.D., Director, Honors Program

Cindy M. Poe, Secretary

Thomas W. Speakman, Ed.D., Dean, Enrollment Services

William H. Washabaugh, B.S.B.A., Associate Dean, Undergraduate Programs

Jeremy R. Goshorn, M.S., Interim Assistant Dean, Graduate Admissions

Katrina M. Eady, M.S., Assistant Dean, Multicultural Recruitment

Damian Morales, M.S., Assistant Dean/Transfer Articulation Coordinator

Joseph A. Luna III, B.S.B.A., Assistant Dean/Admissions Counselor

Jeremy R. Miller, Assistant Dean

Kristen E. Nickey, Assistant Dean

Shawn D. Wiley, M.S., Assistant Dean/Multicultural Recruitment Coordinator

Sueann R. Johnson, Clerical Supervisor

Donna R. Heisey, Data Analyst

(Vacant), Data Analyst

Lori J. Arnold, Clerk Typist

Kimberly C. Greenawalt, Clerk Typist

Susan Lee, Clerk Typist

Carole A. Rosenberry, Clerk Typist

Cathy J. Sprenger, M.S., Registrar

Corinne N. Goyt, M.B.A., Associate Registrar

Tara L. Richardson, B.A., Assistant Registrar

Tonya M. Group, Administrative Assistant

Debra K. Gutshall, Clerical Supervisor

Jeanie M. Henry, Data Analyst

Kelly J. Ile, Clerk Typist

Mary E. Lunsford, Clerk Typist

Mark E. Pilgrim, M.Ed., Director, Institutional Research and Planning

Stephanie A. Eagle, M.S., Assistant Director

Steven M. Bucher, M.B.A., Descriptive Statistician

Teresa L. Crider, Management Technician

John M. Cookus, Director, Center for Juvenile Justice Training and Research

Sherry K. Varner, Clerk Typist

John A. Herb, M.S., Director, Training

Stephen P. Bishop, M.S., Deputy Director

Susan Blackburn, M.S., Juvenile Court Consultant

Seth W. Bloomquist, M.S., Director, Detention Monitoring

Chris A. Heberlig, Data Analyst

Jack E. Rentzel, Senior Systems Analyst

Heather Armstrong-Shughart, Information Technology Generalist

Monica S. Iskric, Clerk Typist

Linda B. Bender, M.S., Director, Juvenile Justice Information and Technology

Rebecca Anderson, M.S., Information Technology Generalist

Marlene J. Benedict, Data Analyst

Julie U. Byers, Clerk Typist

Sharon K. Chamberlin, Information Technology Generalist

Susan H. Conner, B.S., Application Developer

Robert D. Diehl, B.S., Data Analyst

Cogan Duffey, Application Developer

Randy E. Fisher, M.S., Application Developer

Lanette J. Hutchison, Analyst Supervisor

Linda K. Miller, Data Analyst

Barbara A. Mull, B.S., Information Technology Generalist

Christy L. Nailor, Information Technology Technician Generalist

Donna L. Reasner, Data Analyst

James Stewart, Information Technology Generalist

Michael Tan, Application Developer

Donald Valois, Application Developer

Steve R. Varner, Information Technology Generalist Administrator

Nancy E. Witter, Data Analyst

Timothy R. Wright, Information Technology Generalist

Technology and Library Services

Rick E. Ruth, Ph.D., Vice President, Technology and Library Services

Shirley M. Smith, Administrative Assistant

Dennis H. Mathes, Ed.D., Associate Vice President, Technology and Library Services and Dean of Library and Academic Technology Support Services

Michelle T. Foreman, Ph.D., Associate Dean and Director of Library Services

Kirk A. Moll, D.Ed., Department Chair, Instruction Coordinator

Chantana Charoenpanitkul, M.A.L.S., M.A., Outreach & Instruction Librarian

Douglas L. Cook, D.Ed., Assessment and Publications Librarian

Karen D. Daniel, M.S.L.S., Special Collection/Archives Librarian

Aaron Dobbs, M.S.L.S., M.S.M., Electronic Resources Librarian

Signe J. Kelker, Ph.D., Access Services & Reference Coordinator

Barbara D. Rotz, M.L.S., M.A., Scholarly Communications/Technical Services Coordinator

(Vacant), Instructional Technology Librarian

Kathy J. Coy, Library Technician

Joyce Y. Harding, B.A., Library Technician

Mary A. Mowery, M.S., Library Technician

Melanie A. Reed, Library Technician

Karen J. Thomas, Library Technician

Rhonda S. Eckenrode, Library Assistant

Susan E. Hockenberry, Library Assistant

Diane M. Kalathas, Library Assistant

Laurie J. Smith, Library Assistant

Teresa M. Strayer, Library Assistant

Denise E. Wietry, Library Assistant

Nicole D. Zinn, Library Assistant

Cindy L. Zeger, Library Secretary

Michael B. Yoh, M.S., Director, Media Services

Scott Donald, B.S., Information Technology Technician

(Vacant), Information Technology Generalist

Michael D. Gardner, M.S., Director, Broadcasting

Jeffrey A. Hollinshead, Electronic Systems Broadcast Technician

Greg A. Day, M.S., Director, Desktop Support

Jamie T. Rhine, B.S.B.A., Campus-wide Microcomputer Lab Manager

Timothy C. Boyum, Computer Science Systems Administrator

Misty D. Gruver, M.S., Tech Fee Support Manager

Michael J. Anderson, B.A., Technology Fee Support Specialist

Jonathan D. Groft, B.S., Remote Support Specialist

Isaac J. Lopp, B.S., Technical Support Center Manager

Daniel A. Rebert, M.S., Help Desk Assistant

Jim A. Schaeffer, M.S., Desktop Support Specialist

Timothy R. Texter, Desktop Support Specialist

Colleen A. Alleman, Information Technology Generalist

Shelley Gross-Gray, M.S.I.T., Director, Instructional Design and Development Services

Donna M. Panzo, M.S.I.T., Information Technology Generalist

Justin A. Sentz, M.S., M.B.A., Director, Web Technical Services

Mira Mattern, B.S.Ed., Web Designer

Dustin W. Sier, B.S., Web Content Developer

Amy B. Diehl, M.B.A., Director, Systems and Applications

Ravi C. Anne, M.S., Senior Applications Manager

William P. Renn, B.S., Applications Developer

Andrea H. Rosenberry, B.S., Applications Manager

Trudy R. Smith, M.S., Applications Manager

John R. Vandebrake, M.B.A., Instructional Support Manager

Kim W. Walk, Developer Analyst

David H. Wolfe, B.A., Developer Analyst

William H. Pooler, B.S., Systems Administration Manager and KLN Hub Administrator

Benjamin E. Mosier, KLN Systems Administrator

Michael R. Dorshimer, B.S., Network Administrator

(Vacant), Jr. Systems Administrator

J. Eric Shirk, B.S., Database Administrator

Dana R. Denlinger, B.S., Applications and Microsoft Systems Manager

(Vacant), Microsoft Systems Administrator

Michael F. Bonafair, B.S.B.A., Director, Telecommunications

Benjamin J. Ocker, Distributed Systems Specialist

Darlene J. Price, Switchboard Operator

School of Academic Programs and Services

Sarah E. Stokely, Ph.D., Dean of Academic Engagement and Student Support

David I. Henriques, Ed.D., Associate Dean

Stephanie L. Adamchik, M.S., Interim Director of Placement Testing

Terry A. Conyers, Administrative Assistant

Betsy J. Schmitt, Clerk Stenographer

Paula D. Madey, MRC, CRC, Director, Disability Services

Sherry A. Hillyard, M.Ed., Assistant Director

Melissa Knouse, M.S., Interim Coordinator, Academic Support Services for Student Athletes

Stephen O. Wallace, Ph.D., Coordinator, Developmental Education and Advising Development

Sabrina I. Marschall, Ph.D., Director, Learning Center

Karen G. Johnson, Ph.D., Associate Director

Nicole L. Bollinger, Interim Tutorial Coordinator/Learning Specialist

Zachary Grabosky, M.A., Tutorial Coordinator

Sherry A. Hillyard, M.Ed., Learning Specialist

Jaime R. Juarez, M.S., Learning Specialist/Academic Coach

Kelly B. Miner, Clerk Typist

Chad H. Bennett, Ed.D, Director, Academic Success Program and Assistant Professor

Kurt A. Dunkel, M.S., LPC, Interim Academic Success Program Counselor

Angelo B. Craig, M.Ed., Coordinator of Academic Support and Access Programs

Jaime R. Juarez, M.S., Learning Specialist/Academic Coach

Cathy J. Mills, Clerk Typist

College of Arts and Sciences

James H. Mike, Ph.D., Dean, College of Arts and Sciences

Susan R. Rimby, Ph.D., Interim Associate Dean

Pat L. Martin, Administrative Assistant

DyAnna R. Stevens, Administrative Assistant

Heidi K. Watson, Clerk Typist

(Vacant), Clerk Typist

Steven M. Dolbin, M.F.A., Chair, Art and Design

Cathrine L. Graham, Clerk Stenographer

Tim J. Maret, Ph.D., Chair, Biology

Joan M. Carson, Clerk Typist

Joseph W. Shane, Ph.D., Chair, Chemistry

Sally A. Markee, Clerk Typist

Steven E. Allen, Stock Clerk

A. Joseph Borrell, Ph.D., Chair, Communication/Journalism

Loretta I. Sobrito, Clerk Typist

Carol A. Wellington, Ph.D., Computer Science Chair

Carole L. Kann, Clerk Typist

Brendan P. Finucane, Ph.D., Chair, Economics

Vickie M. Byers, Clerk Typist

Shari L. Horner, Ph.D., Chair, English

Patricia A. Hooper, Clerk Typist

William L. Blewett, Ph.D., Chair, Geography/Earth Science

Judith P. Ferrell, Clerk Typist

Steven B. Burg, Ph.D., Chair, History/Philosophy

Janice J. Reed, Clerk Typist

Kara A. Laskowski, Ph.D., Chair, Human Communication Studies

Tammy L. Myers, Clerk Typist

Douglas E. Ensley, Ph.D., Chair, Mathematics

Pamela A. McLaughlin, Clerk Typist

Jose G. Ricardo-Osorio, Ph.D., Chair, Modern Languages

Janine F. Olah, Clerk Typist

Trever R. Famulare, M.S., Chair, Music/Theatre Arts

Karen S. Reath, Clerk Typist

Michael R. Cohen, Ph.D., Chair, Physics

A. Rebecca Fulton, Clerk Typist

Curtis R. Berry, Ph.D., Chair, Political Science

Laurie A. Stader, Clerk Typist

Robert L. Hale, Ph.D., Chair, Psychology

Katrina D. Myers, Clerk Typist

Barbara J. Denison, Ph.D., Chair, Sociology/Anthropology

Lisa M. Dubbs, Clerk Typist

Ana N. Morana, Ph.D., Director, Ethnic Studies Minor

J. Michael Pressler, Ph.D., Director, Interdisciplinary Arts Program

Jonathan K. Skaff, Ph.D., Director, International Studies Minor

Rebecca J. Ward, Ph.D., Director, Women's and Gender Studies Minor

David R. Long, Ph.D., Director, Health Sciences Programs

Ben Culbertson, M.F.A., Director, Kauffman Gallery

Karin J. Bohleke, Ph.D., Director, SU Fashion Archives and Museum

Carla T. Kungl, Ph.D., Director, Technical/Professional Writing Minor

John L. Grove College of Business

John G. Kooti, Ph.D., Dean, John L. Grove College of Business

Debra K. Booz, B.S., Administrative Assistant

Anthony S. Winter, D.Ed., Associate Dean

Anita M. Weaver, B.S.B.A., Administrative Assistant

Anna-Maria Bruno, Clerk Typist

Robert D. Stephens, Ph.D., Director, MBA Program

Justin M. English, M.B.A., Director of Business Internships and MBA Recruitment

Melanie L. Lugo, Clerk Typist

Mary D. Myers, Ph.D., Chair, Accounting/Management Information Systems

Kristina S. Hall, Clerk Typist

Jonathan W. Kohn, Ph.D., Chair, Finance/Supply Chain Management

Jill R. Bard, Clerk Typist

William D. Oberman, Ph.D., Chair, Management/Marketing

Karen S. Kelley, Clerk Typist

Michael H. Unruh, Ed.D., Director, Small Business Development Center

Robin E. Burtner, M.A., M.B.A., Educational Programs Coordinator/Business Consultant

Charles J. Haney, M.S., EMAP Specialist

David R. Killius, M.S., Business Consultant

Cheryl E. Young, Business Consultant

J. Patrick Byrne, Ed.D., Coordinator, Entrepreneurial Leadership Center

College of Education and Human Services

James R. Johnson, Ph.D., Dean, College of Education and Human Services

Vickie E. Shaak, Administrative Assistant

Nellie M. Cyr, Ph.D., Associate Dean

Penny L. Stum, Administrative Assistant

Herbert L. Steffy, Ed.D., Director of Field Experiences and Partnerships

Donna L. Ackelsberg, Administrative Assistant

(Vacant), Chair, Counseling and College Student Personnel

Janice M. Allen, Clerk Typist

Melissa L. Ricketts, Ph.D., Chair, Criminal Justice

Bonnie G. Heming, Clerk Typist

Christopher L. Schwilk, Ph.D., Chair, Educational Leadership and Special Education

Cindy M. Poe, Clerk Stenographer

Russell E. Robinson, Ph.D., Chair, Exercise Science

Colleen A. McQueeney, Clerk Typist

Matthew C. Sober, MAJ, LTC, M.S, Chair, Professor of Military Science

James F. Struna, MAJ, Assistant Professor of Military Science

John Crumley, CPT, Assistant Professor of Military Science

Charlie Brown, CPT, Assistant Professor of Military Science

Todd Eisenhuth, MSG, Senior Military Instructor

Matthew R. Larzelere, SFC, Training NCO

Gene B. Mizdail, LTC, PAARNG, ComTek, Recruiting Operations Officer

Byron C. Stouffer, Human Resources Technician

Rodney J. Oberbroekling, Supply Technician

Deborah F. Jacobs, Ph.D., Chair, Social Work/Gerontology

Dara P. Bourassa, Director, Gerontology Minor

Joyce A. Walters, Clerk Stenographer

Christine A. Royce, Ed.D., Chair, Teacher Education

Tonya Heckman-Hann, Clerk Typist

Linda A. Butts, MSW, Director, Head Start Child Development Program

Rebecca S. Overholt, M.Ed., Director, Grace B. Luhrs University Elementary School and Assistant to Field Services

Lisa J. Cline, Administrative Assistant

Brian M. Small, Ed.D., Director, Shippensburg University School Study Council

Student Affairs

Roger L. Serr, Ph.D., Vice President for Student Affairs

Heidi R. Clark, Executive Assistant to the Vice President

David L. Lovett, Ed.D, Associate Vice President of Student Affairs and Dean of Students

Donna K. Gross, M.S., Associate Dean/Director of Orientation

Janet McKeithan-Janifer, M.A., Associate Dean/Director of Judicial Affairs

Barry K. McClanahan, M.A., Associate Dean/Director of Housing and Residence Life

William J. Yost, M.A., Associate Director for Housing and Residence Life Administration

Melissa A. Kougher, M.A., Assistant Director of Residence Life

Jennifer S. Milburn, M.A., Assistant Director of Residence Life

Robert E. Smith, M.Ed., Associate Dean/Director of Veterans Affairs

Angela L. Winter, M.Ed., Interim Director of Drugs/Alcohol Education

Yvonne M. Shoop, B.S.B.A., Management Technician

Dawn R. Butts, A.A., Clerk Typist

Teresa Clevenger, A.A., Clerk Typist

Erin F. Kissinger, Clerk Typist

Mary S. Burnett, M.S., Associate Dean/Director of International Programs and Volunteer Services

Emilee A. Danielson, M.S., Assistant Dean/Director of Fraternity/Sorority Life

Danielle L. Dabrowski, A.A., Clerk Typist

Philip W. Henry, Ph.D., Chair, Department/Counseling Services; Director, Counseling Center

Erica L. Diehl, Clerk Typist

Linda M. Chalk, Ph.D., Licensed Psychologist

Michelle Olexa, Ph.D., Licensed Psychologist

Tomoko Grabosky, Ph.D., Licensed Professional Counselor

Christopher Carlton, Ph.D., Licensed Psychologist

Cinda Liggon, M.D., Consulting Psychiatrist

Patricia M. Gochenaur, M.S., Interim Director, Career Development Center

(Vacant), Assistant Director

Gloria J. Gardner, Secretary

Cheryl A. Rotz, Secretary

Douglas R. Nichols, M.S., Director, Career Education

Sandra L. Tarbox, Ph.D., Director of Financial Aid & Scholarships

Trina M. Snyder, M.S., Senior Associate Director

Rachel D. Richards, B.S., Associate Director

Eric A. Dinsmore, Associate Director

Melinda R. Kasper, Financial Aid Advisor

Kimberly A. Kell, Administrative Assistant

Karen M. Gensler, Clerk Typist

Tammy J. Owen, Clerk Typist

Stephanie M. Erdice, Director, Women's Center

Katrina C. Howard, Management Technician

Diane L. Jefferson, M.A., Director, Multicultural Student Affairs

Shauntae M. Doughty, Assistant to Director

Cindy K. Dixon, Clerk Typist

Johnson G. Coyle, M.D., Director, University Health and Emergency Services

(Vacant), Clerk Typist

Joyce J. Bright, M.S., Medical Tech.

Adrienne L. Miller, R.N., Nurse Supervisor

Donna J. Forney, R.N., Registered Nurse

Kathleen G. Jengeleski, R.N., Registered Nurse

Deborah C. Lee, R.N., Registered Nurse

Kathleen Rundquist, Registered Nurse

Mary D. Shirley, R.N., Registered Nurse

Barbara H. Summers, R.N., Registered Nurse

Margaret Horn, R.N., Registered Nurse

Kimberly Spitler, R.N., Registered Nurse

Janice M. Bye, United Campus Minister

Roxanne M. Dennis, Catholic Campus Minister

Fr. Dave Hillier, Catholic Campus Minister and Pastor, Our Lady of the Visitation Parish

Nick Iula, Director, Campus Dining Services

Lisa Horner, Controller, Campus Dining Services

Brooke Hall, Marketing Director for Dining Services

Michael Haus, Campus Executive Chef

Gregg Thuemmel, Production Manager of Reisner Dining Hall

Bill Connor, Assistant Director of Retail Operations, Campus Dining Services

Matthew Mosley, Director, Kriner Dining Hall

Brenda E. Kunkleman, Director, Cash Operations, Campus Dining Services

Nate Herman, Interim Catering Director

Tony Emondi, Catering Executive Chief

Lori A. Willis, Catering Supervisor, Campus Dining Services

Cathy Campbell, Catering Administrative Assistant

Trish Gamble, Starbucks Manager

Jeffrey A. Michaels, M.S., Director of Athletics

Carrie A. Michaels, M.S., Associate Director of Athletics/SWA

Ashley J. Grimm, M.B.A., Acting Assistant Director of Athletics

Tammy A. Swope, Secretary

Wesley R. Mallicone, M.S., A.T.C., Director, Sports Medicine

Rebecca S. Fitz, M.S., A.T.C., Acting Associate Director, Sports Medicine

Miranda S. Fisher, B.S., Acting Assistant Director, Sports Medicine

Galen E. Piper, B.S., Director, Intramurals/Recreation and Coordinator of Facilities/Club Sports

Melissa P. Hazzard, Assistant Director, Recreation

Coaches

Matthew S. Jones, B.S., Baseball

Kurt Elbin, Assistant Baseball

C. David Springer, M.S., Men's Basketball

Eric D. Rahauser, M.S., Acting Assistant Men's Basketball

Kristin K. Trn, B.S., Women's Basketball

Jennifer L. Grassel, M.S., Assistant Women's Basketball

Kyle Boyd, Cheerleading Advisor

Steven A. Spence, B.S., Cross Country/Assistant Track and Field

David M. Osanitsch, B.S., Track and Field/Assistant Cross Country

Kurt A. Dunkel, M.S., Assistant Track and Field

Alison Freas, Assistant Track and Field

Douglas J. Knol, M.S., Assistant Track and Field

Bertie L. Landes, B.S., Field Hockey

Amanda Houser, Assistant Field Hockey

Ashley D. Manion, Lacrosse

(Vacant), Assistant Lacrosse

Mark S. Maciejewski, M.S., Football

Janine F. Olah, Secretary

Michael C. Burket, M.E., Assistant Football

Peter J. Lee, B.S., Assistant Football

James C. Morgan, B.S., Assistant Football

Michael Yurcich, Assistant Football

Jeremy J. Spering, M.S., Men's Soccer/Assistant Women's Soccer

Rob W. Fulton, M.Ed., Women's Soccer/Assistant Men's Soccer

Jessica McEvoy Griggs, Assistant Women's Soccer

Robert G. Brookens, Softball

Bobbi Jo Carosi, Assistant Softball

Paul O'Brien, Assistant Softball

Timothy P. Verge, M.Ed., Men's and Women's Swimming

Amanda E. Fenn, M.S., Acting Women's Tennis

Leanne R. Piscotty, B.S., Women's Volleyball

Abigail Leonard, B.S., Assistant Volleyball

Seth W. Bloomquist, M.S., Wrestling

Ollie Cooperwood, Interim Assistant Wrestling

Cindy E. Hosfelt, Stock Clerk

Royal E. Knapper, Stock Clerk

William E. Varner, Stock Clerk

Darrell J. Claiborne, M.Ed., Director, University Union and Student Activities (CUB)

Marsha S. Bonn, M.A., Associate Director for University Union Operations

Elizabeth C. Thomas, M.Ed., Assistant Director for Campus Activities and Programming

Ashley L. White, M.A., M.S., Assistant Director for Student Group Services and Leadership Development

Bryan A. Hess, M.M., Technical and Event Services Manager

Judy L. Newell, Information and Cora I. Grove Spiritual Center Coordinator

Connie S. Gruver, Administrative Assistant

Darrell L. Miller, M.B.A., SU Student Services, Inc., President/Fiscal Officer

Franklin T. Klink III, Accountant/Contract-Administrator

Mark F. Luther, MIS Manager

Dena R. Baer, Accounts Payable/Office Supervisor

Cindy L. Fraker, Payroll /Accounting Clerk

Deanna P. Statler, B.S.B.A., Accounting Clerk

Lisa J. Laughlin, Student Services Inc., Senate Secretary

(Vacant), Manager, University Store

John B. Abbott, B.S., Assistant Merchandise Buyer/CustomerService Supervisor

Charles R. Yocum, Jr., Assistant Manager/Merchandise Manager

Charles L. Kunkleman, Shipping/Receiving Clerk

Nancy Carroll, Book Department Manager

Alison M. Martin, B.S., Marketing Coordinator/Buyer

Brian G. Fritz, B.S., Assistant Manager, Textbook Department

Mark R. Barnes, B.S., Book Department Assistant

Susan J. Grove, Accounts Payable/Data Entry Clerk

Darlene A. Mathna, Office Supervisor

Chris Johnston, Customer Service Supervisor

Kimberly A. Suders, Customer Service Supervisor

Administration and Finance

Denny Eakle Terrell, Ph.D., Vice President for Administration and Finance

Heidi R. Clark, Executive Assistant to Vice President

Melinda D. Fawks, B.S., Associate Vice President, Administration and Finance

Sandra J. Corman, M.S., Clerk Stenographer

Susan J. German, Administrative Assistant

Deborah K. Martin, Director, Purchasing and Contracting

Mona M. Holtry, Assistant Director

Pamela A. King, Purchasing Agent

J. Gwyn McCleary, Purchasing Agent

Marnie L. LaBonte, B.S., Purchasing Agent

Dawn M. Cutshall, B.S.B.A., Bursar

Merisa L. Harbaugh, B.S.B.A., Assistant Bursar

Joseph A. Kopchick, CPA, B.S.B.A., Accountant

Patricia A. Coldsmith, Fiscal Assistant

Kirsten M. Mull, Fiscal Assistant

Loni R. Myers, Fiscal Assistant

Georgia H. Taylor, Fiscal Assistant

Brenda K. Wingert, A.A. Fiscal Assistant

Margaret J. Thompson, CPA, M.S., Director, Accounting

Douglas J. Tengler, CPA, B.S.B.A., Assistant Director

(Vacant), Fiscal Assistant

Maryann B. Shirk, B.S.B.A., Grant Accounting Manager

Deborah R. Mowers, A.A., Fiscal Assistant

Robert E. Witter, B.S.B.A., Administrative Services Manager

Denise E. Davidson, Clerk Typist

Carmen L. O'Donnell, Clerk Typist

Dennis L. Starliper, Clerical Supervisor

Ryan M. Bonafair, Clerk

Michael D. Craig, B.S., Clerk

Richard L. Horst, Clerk

Wendy S. Stoops, Clerk

David A. Topper, Ed.D., SPHR, Associate Vice President, Human Resources

Robyn L. Lovett, Human Resources Representative

Lisa L. Ronan, M.S., SPHR, Assistant Director, Human Resources for Employment and Classification

Maryrose Wilson, M.S., Benefits and Employee Services Manager

Mary Jane Diffenbaucher, Payroll and HRIS Manager

Nipa Browder, M.S., Staff Development Manager/HR Generalist

Belinda B. Johnson, B.S.B.A., Payroll Representative

Cytha D. Grissom, M.S., Director, Public Safety/Chief of Police

Thomas P. Rumberger, M.S., Assistant Director, Police/Investigator

David F. Wozniak, M.S., Safety Coordinator

David E. Myers, Safety Clerk

Scott M. Bradnick, SGT Supvy

Bryan L. Ruth, B.S., SGT Supvy

Patrick A. Taylor, A.A., SGT Supvy

Daniel S. Antoni, B.S., Patrol Officer

Stephanie A. Berger, Patrol Officer

Heather L. Bradnick, Patrol Officer

Michael J. Brennan, Jr., Patrol Officer

Julie M. Clark, A.A., Patrol Officer

Matthew W. Hopkins, B.S., Patrol Officer

William B. Jackson, Patrol Officer

Daniel E. Johns, Patrol Officer

Leonard J. Lovejoy, A.A., Patrol Officer

Karl A. Schucholz, Patrol Officer

Geoffrey T. Smith, A.A., Patrol Officer

Robert C. Wenerd, Patrol Officer

Jeannette A. Chamberlain, Clerk Typist

J. Lance Bryson, M.S., PE, Associate Vice President, Facilities Management and Planning

William B. Lensie, B.S., Associate Director, Maintenance and Operations

Terry L. Starr, B.S., PE, Associate Director, Planning, Design and Construction

Bruce E. Herring, M.S., Assistant Director, Planning and Engineering

Harry R.J. Carroll, Assistant Director, Construction Management

Robert C. Lutz II, B.S.Ed., Facilities Resources Manager

Ann M. Kochenour, A.S., Architectural Designer

Angela M. Wingert, Clerk Typist

Rosemary M. Kusko, B.S.Ed., Clerk Stenographer

Justin R. Elbel, TMA Administrator

Matthew D. Shank, Automotive Mechanic Supervisor

Timothy L. Hull, Automotive Mechanic

C. William Jumper, Maintenance Foreman Carpentry

Ricky E. Group, Maintenance Repair

Shawn W. Martin, Maintenance Repair

Daniel K. Timmons, Maintenance Repair

(Vacant), Carpenter

Gary S. Harglerode, Locksmith

Roger S. Woltz, Locksmith

Robert J. Koch, Custodial Services Manager

Reginald G. Lindsey, Semi-Skilled Laborer

(Vacant), Semi-Skilled Laborer

Greg C. Rhone, Labor Foreman

Chester J. Jumper, Equipment Operator

Curtis L. Miller, Equipment Operator

(Vacant), Assistant Director, Energy Management

John R. Tritt, Controls Management Technician

Garry E. Wall, Controls Management Technician

Ricky L. Hosfelt, Utility Plant Supervisor

Duite E. Ricker, Utility Plant Operator

Shawn L. Rosenberry, Utility Plant Operator

Randy R. Russell, Utility Plant Operator

Chad W. Stevenson, Utility Plant Operator

Gerald L. Swanger, Utility Plant Operator

Steven A. Trayer, Utility Plant Operator

Stephen J. Walters, Utility Plant Operator

Richard L. Bittinger, Utility Plant Helper

Larry P. Rotz, Utility Plant Helper

Jeryl S. George, Grounds Manager

John O. Gossert, Groundskeeper Supervisor

Jeanne M. Yohe, Groundskeeper Supervisor

Michael Frey, Groundskeeper

Joel L. Hosfelt, Groundskeeper

(Vacant), Groundskeeper

(Vacant), Groundskeeper

Terry L. Dunlap, Equipment Operator

Jason D. Fritz, Equipment Operator

Bryan K. Kyner, Equipment Operator

Darrell E. McKenrick, Equipment Operator

Gregg W. Naylor, Equipment Operator

Lonnie E. Shaffer, Equipment Operator

Kevin L. Oakes, Maintenance Foreman, Electrical/Electronics

Art E. Crull, Electrician

Wayne E. Hershey, Jr., Electrician

Dustin L. Koser, Electrician

Brian J. Cordell, Electronics Technician

Robert C. Martin, Jr., Maintenance Foreman, Painting/Carpentry Repair

Paul W. Besecker, Painter

Thomas A. Weaver, Painter

Roy E. Wiser, Painter

Daniel P. Geyer, Carpenter

Arthur E. Martin, Carpenter

Rodger L. Yohe, Carpenter

Paul E. Gutshall, Jr., Maintenance Foreman, Mechanical Systems

Kayedon M. O'Neal, Refrigeration Mechanic

Roy F. Ryder, Plumber

Scott E. Stoops, Refrigeration Mechanic

Dominic Barbagallo, Maintenance Repair

Building Services

Matthew D. Varner, Maintenance Foreman, E and G Zone

Douglas E. Stepler, Electrician

Ralph D. Alleman, Maintenance Repair

Thomas A. Graham III, Maintenance Repair

Derek Howard, Maintenance Repair

Scott T. Moyer, Maintenance Repair

Curtis P. Oakes, Maintenance Repair

Ronald J. Shindledecker, Maintenance Repair

Rex A. Henry, Maintenance Foreman, Auxiliaries Zone

Robert D. Shoop, Maintenance Repair

Justin R. Strickler, Maintenance Repair

Hipolito R. Torres, Maintenance Repair

Timothy L. Wingert, Maintenance Repair

(Vacant), Maintenance Repair

(Vacant), Custodial Work Supervisor, Day Shift

Cindy A. Geyer, Custodial Work Supervisor, Second Night

Richard E. Foster, Custodial Work Supervisor, Night Shift

Paul Aaron, Custodial Worker

Themla U. Adegboyega Edun, Custodial Worker

Nancy J. Bailey, Custodial Worker

Joanne E. Bard, Custodial Worker

Christina M. Barrick, Custodial Worker

Donald J. Baskerville, Custodial Worker

Troy Bigler, Custodial Worker

William L. Bittinger, Custodial Worker

Gladys M. Butts, Custodial Worker

Jeffrey L. Callan, Custodial Worker

Karen L. Carey, Custodial Worker

Steven D. Carroll Jr., Custodial Worker

Judy A. Cassner, Custodial Worker

William A. Clayton, Custodial Worker

Donald Diehl, Custodial Worker

Andrew J. Fasnacht, Custodial Worker

Tonia L. Fasnacht, Custodial Worker

Paul R. Gabert, Custodial Worker

Tonya Green, Custodial Worker

Lawrence D. Gutshall, Custodial Worker

Brian C. Hancock, Custodial Worker

David E. Harris, Custodial Worker

Susan C. Harris, Custodial Worker

Carol L. Hepfer, Custodial Worker

Barbara E. Hofe, Custodial Worker

Donn A. Keck, Custodial Worker

Ray E. Keefer, Custodial Worker

Rocky L. Kelly, Custodial Worker

Gail Kunkleman, Custodial Worker

Kelly J. Kunkleman, Custodial Worker

Sharon K. Liberator, Custodial Worker

Readith K. Lindsey, Custodial Worker

Brenda Lockhart, Custodial Worker

Donna L. Loy, Custodial Worker

Evelyn A. Melius, Custodial Worker

Donna J. Miller, Custodial Worker

George R. Mogle, Custodial Worker

Thomas M. Myers, Custodial Worker

George M. Natoli Jr., Custodial Worker

Tiffany Nay, Custodial Worker

Diane Osbaugh, Custodial Worker

Thomas M. Provins, Custodial Worker

Vivian L. Riley, Custodial Worker

Adam J. Runshaw, Custodial Worker

V. Paulette Sheets, Custodial Worker

John R. Shoop, Custodial Worker

Laurie J. Shrawder, Custodial Worker

Penny Smith, Custodial Worker

Gary D. Spencer, Custodial Worker

John J. Spencer, Custodial Worker

JoAnn Sprecher, Custodial Worker

Dale S. Stambaugh, Custodial Worker

Debra D. Stine, Custodial Worker

Lori A. Stine, Custodial Worker

Kirk Taylor, Custodial Worker

Randolph M. Truman, Custodial Worker

Samuel Vazquez, Custodial Worker

Dottie L. Werner, Custodial Worker

Joanne Willis, Custodial Worker

Lloyd Willis, Custodial Worker

Shippensburg University Foundation

John E. Clinton, M.A.Ed., President and CEO

Anne M. Detter, B.F.A., M.B.A., Director of Marketing

Jacqueline L. Drawbaugh, A.A., Executive Assistant

(Vacant), Director, Development

Kit S. Rossman, B.A., Director, Annual Fund

Abigail Glock, B.S., Assistant Director, Annual Fund

Patti F. Savoulidis, B.A., Coordinator, Stewardship and Event Planning

Krista J. Davidson, B.S., Phonathon Coordinator

Sandra R. Jones, B.A., Secretary to Development

Chrystal K. Miracle, M.B.A., C.P.A, Director, Finance and Administration and CFO

Matthew F. Cubbage, B.S., Programmer/Network Administrator

Rhonda K. Horst, M.B.A., C.P.A., Controller

Diane L. Wenger, A.A., Coordinator, Gift Recording/Records and Office Manager

Samuel E. Wiser, Sr., Maintenance Supervisor

Virginia Shew, Maintenance

Michelle E. Wright, Coordinator, Student Housing

Lani Longarzo, M.B.A., Director, Major Gifts

Linda L. Miller, M. Ed., Senior Major Gifts Officer

Kevin S. Bender, B.A., Director, Research

Elizabeth C. McKinley, B.F.A., Major Gifts Officer

Scott D. Lux, B.A., Major Gifts Officer

Carol H. Rose, Major Gifts Secretary

Stephanie L. McCullough, B.S.Ed., Child and Family Center Program Director

Kristi N. Hershey, B.S.Ed., Assistant Director/Lead Preschool Teacher

Andrea L. Hull, B.S., Assistant Preschool Teacher

Heather L. McConnell, B.S., Lead Preschool Teacher

Kimberly M. Miller, B.S.Ed., Lead Toddler Teacher

Erin L. Rotz, B.S.Ed., Assistant Preschool Teacher

Lisa M. Taylor, B.S.Ed., Assistant Preschool Teacher

Department Offices

Accounting

Grove Hall

Art and Design

Huber Art Center

Biology

Franklin Science Center

Chemistry

Franklin Science Center

Communication/Journalism

Rowland Hall

Computer Science

Mathematics and Computing Technologies Center

Counseling and College Student Personnel

Shippen Hall

Criminal Justice

Shippen Hall

Economics

Grove Hall

Educational Leadership and Special Education

Shippen Hall

English

Dauphin Humanities Center

Finance, Information Management and Analysis

Grove Hall

Geography/Earth Science

Shearer Hall

Exercise Science

Henderson

History/Philosophy

Dauphin Humanities Center

Human Communication Studies

Dauphin Humanities Center

Management/Marketing

Grove Hall

Mathematics

Mathematics and Computing Technology Center

Military Science

Wright Hall

Modern Languages

Rowland Hall

Music/Theatre Arts

Performing Arts Center

Physics

Franklin Science Center

Political Science

Grove Hall

Psychology

Franklin Science Center

Social Work/Gerontology

Shippen Hall

Sociology/Anthropology

Grove Hall

Teacher Education

Shippen Hall

Office hours: 8 a.m.- noon; 1-4:30 p.m. From off campus, dial 717, if needed, 477-plus extension.