2014-2016 Graduate Catalog


Directory

Governing Boards State System of Higher Education

Board of Governors

Frank T. Brogan, M.Ed., Ex Officio

Chancellor, Pennsylvania State System of Higher Education

Harrisburg

Guido M. Pichini, Chair

Wyomissing

Ronald G. Henry, Vice Chair

Bryn Mawr

David M. Maser, Vice Chair

Philadelphia

Sen. Richard L. Alloway II

Chambersburg

Rep. Matthew E. Baker

Wellsboro

Marie Conley Harrisburg

Jane M. Earli

Erie

Christopher H. Franklin

Paoli

Rep. Michael K. Hanna Lock Haven
Jonathan B. Mack
Indiana
Daniel P. Mauser Shavertown
Pedro A. Rivera, Secretary of Education Harrisburg

Sen. Judy Schwank

Reading

Harold C. Shields

Allison Park

Robert S. Taylor
New Hope

Aaron A. Walton

Allison Park

Gov. Tom Wolf

Harrisburg

Sarah Galbally, Designee for Gov. Wolf

Council of Trustees

B. Michael Schaul, Chair Mechanicsburg
Debra D. Gentzler, Vice Chair Thomasville
William L. Piper, Secretary Carlisle
Dennis M. Castelli Chambersburg
Thomas J. Dunn Washington, D.C.
William A. Gindlesperger Chambersburg
Charles C. Goodhart Shippensburg
Rep. Glenn R. Grell Mechanicsburg
S. Eugene Herritt Shippensburg
Stephanie Madara, Student
Nazareth
Andrew M. Paris
Dillsburg
Kenneth R. Shoemaker Carlisle
Frank T. Brogan, Ex Officio Harrisburg

Administrative Offices and Associates

As of June 2012

President’s Office

George F. (Jody) Harpster, Ph.D., Interim President

Robin M. Maun, Executive Assistant to the President

Joy L. Arnold, Secretary to the President

External Affairs and University Relations

(Vacant), Executive Vice President, External Affairs and University Relations

Leslie Folmer Clinton, Ed.D., Associate Vice President for External Affairs and Director, H. Ric Luhrs Performing Arts Center

Melinda K. Bender, Clerk Typist, Conference Services

Mark D. Bodenhorn, B.A., Director of Marketing and Administrative Services, H. Ric Luhrs Performing Arts Center

Robin A. Dolbin, B.S., Ticket Services and Sales Manager, H. Ric Luhrs Performing Arts Center

Randal P. Hammond, B.S.B.A., Director, Conference Services

Jill R. Heberlig, Clerk Typist, H. Ric Luhrs Performing Arts Center

Pamela V. Line, B.S.B.A., Director of Conference Center and Marketing

Robert M. Shirk, Director of Technical Services, H. Ric Luhrs Performing Arts Center

Daniel J. Stine, Assistant Director of Technical Services, H. Ric Luhrs Performing Arts Center

Debra A. Taylor, B.S., Front House Manager, H. Ric Luhrs Performing Arts Center

Peter M. Gigliotti, Ed.D., Executive Director, University Communications/Marketing

William J. Morgal, M.S., Director, Sports Information

Laura J. Ludlam, B.A., Director, Marketing/Advertising

Donna M. Jones, Desktop Design Coordinator

Elizabeth A. Kemmery, M.A., Assistant Director of Publications and University Editor

Jessica S. Kline, B.A., Publications Assistant

Cindy L. Ryder, B.A., Clerk Typist

Michelle R. Lane, M.A., Web Content Writer

William J. Smith, University Photographer

Joseph E. Amsler, Duplicating Supervisor

Joe A. Bingham, Lithographic Press Operator

Crystal L. Stiteley, Printing and Duplicating Assistant

Timothy M. Ebersole, Ed.D., Executive Director, University Relations

Scott D. Brown, B.S., Interim Assistant Director, Alumni Engagement/Events

Lorie A. Davis, M.S., Assistant Director, Alumni Outreach & Career Services

Lori R. Smith, M.S., Assistant Director, Alumni Outreach/Data Management

Kimberly E. Shaffer, B.A., Clerk Typist

Stephanie J. Swanger, Clerk Typist

Academic Affairs

Barbara G. Lyman, Ph.D., Provost and Senior Vice President for Academic Affairs

Brian J. Johnson, B.S.B.A., Executive Assistant to Provost

Dynel L. Miracle, Administrative Assistant

Brenda L. Minges, Clerk Typist

Tammy R. Pearson, Clerk Typist

Heather Wadas, M.A., Clerk Typist

Tracy A. Schoolcraft, Ph.D., Associate Provost/Dean of Graduate Studies

William E. Sommers, M.S., Associate Vice President for Enrollment Management

Angelo C. Lee, M.Ed., Dean, Admissions

William H. Washabaugh, B.S.B.A., Associate Dean, Undergraduate Programs

Jeremy R. Goshorn, M.S., Interim Assistant Dean, Graduate Admissions

Katrina M. Eady, M.S., Assistant Dean, Multicultural Recruitment

Joseph A. Luna III, B.S.B.A., Assistant Dean

Jeremy R. Miller, Assistant Dean

Damian Morales, M.S., Assistant Dean/Transfer Articulation Coordinator

Kristen E. Nickey, B.S.B.A., Assistant Dean

C. David Springer, Admissions Recruiter

Shawn D. Wiley, M.S., Assistant Dean/Multicultural Recruitment Coordinator

Lauren A. Wilkes, B.S.Ed., Graduate Admissions Counselor

Sueann R. Johnson, Clerical Supervisor

Jennifer A. Caudill, Data Analyst

Donna R. Heisey, Data Analyst

Carole A. Rosenberry, Data Analyst

Lori J. Arnold, Clerk Typist

Kimberly C. Greenawalt, Clerk Typist

Susan Lee, Clerk Typist

Christina M. Sax, Ph.D., Associate Provost/Dean of Academic Outreach and Innovation

Carolyn M. Callaghan, D.Ed., Associate Dean, Office of Professional, Continuing, and Distance Education Studies

Sherry L. Dinsmore, Administrative Assistant

CJ Ezell, WEDnet PA Partner

Jessica L. John, B.A., Communications Coordinator

Cathy J. McHenry, Clerk Typist

Stephanie M. Pfister, M.P.A., Coordinator of Distance Education Compliance

Dennis W. Robinson, M.B.A., Coordinator/Off-campus Programs

Christopher A. Wonders, M.P.A., Director, Institute for Public Service and Sponsored Programs

Pamela S. Bucher, B.S., Office Associate

Diane M. Musser, Clerk Typist

Cathy J. Sprenger, M.S., Registrar

Corinne N. Goyt, M.B.A., Associate Registrar

Tara L. Richardson, B.A., Assistant Registrar

Kelly J. Ile, Administrative Assistant

Debra K. Gutshall, Clerical Supervisor

Kathy E. Witmer, Clerk Typist

(Vacant), Data Analyst

(Vacant), Clerk Typist

Marilyn C. Proctor, B.S., Report Writer/Tech Specialist

Sandra L. Tarbox, Ph.D., Director of Financial Aid and Scholarships

Trina M. Snyder, M.S., Senior Associate Director

Rachel D. Richards, B.S., Associate Director

Eric A. Dinsmore, Associate Director

Melinda R. Kasper, Financial Aid Advisor

Kimberly A. Kell, Administrative Assistant

Karen M. Gensler, Clerk Typist

Tammy J. Owen, Clerk Typist

(Vacant), Executive Director, Social Equity

Vicky J. Tosten, Clerk Typist

Kim M. Klein, Ph.D., Director, Honors Program

Cindy M. Poe, Secretary

Mark E. Pilgrim, M.Ed., Director, Institutional Research and Planning

Stephanie A. Eagle, M.S., Assistant Director

Steven M. Bucher, M.B.A., Descriptive Statistician

Teresa L. Crider, Management Technician

Stephen P. Bishop, M.S., Director, Center for Juvenile Justice Training and Research

Sherry K. Varner, Clerk Typist

Leo J. Lutz, Director, Training and Graduate Education

Susan Blackburn, M.S., Juvenile Court Consultant

Seth W. Bloomquist, M.S., Director, Detention Monitoring

Chris A. Heberlig, Program/Technology Development Specialist

Jack E. Rentzel, Senior Systems Analyst

Heather Armstrong-Shughart, B.S.B.A., Information Technology Generalist

Monica S. Iskric, Clerk Typist

Linda B. Bender, M.S., Director, Juvenile Justice Information and Technology

Rebecca Anderson, M.S., Information Technology Generalist

Marlene J. Benedict, Data Analyst

Julie U. Byers, Clerk Typist

Sharon K. Chamberlin, Information Technology Generalist

Susan H. Conner, B.S., Application Developer

Robert D. Diehl, B.S., Data Analyst

Cogan Duffey, Application Developer

Randy E. Fisher, M.S., Application Developer

Lanette J. Hutchison, B.S.W., Analyst Supervisor

Linda K. Miller, Data Analyst

Barbara A. Mull, B.S., Information Technology Generalist

Christy L. Nailor, Information Technology Technician Generalist

Donna L. Reasner, Data Analyst

James Stewart, Information Technology Generalist

Michael Tan, Application Developer

Steve R. Varner, Information Technology Generalist Administrator

Nancy E. Witter, Data Analyst

Timothy R. Wright, Information Technology Generalist

Technology and Library Services

Rick E. Ruth, Ph.D., Vice President, Technology and Library Services

Jennifer R. Hahn, M.S., Administrative Assistant

Dennis H. Mathes, Ed.D., Associate Vice President, Technology and Library Services and Dean of Library and Academic Technology Support Services

            Colleen A. Alleman, Technology Support Services Specialist

Michelle T. Foreman, Ph.D., Associate Dean and Director of Libraries

            Sara Pike, M.L.S., Technical Services and Systems Manager

                        Cindy L. Zeger, Collection Management and Library Support

                        Melanie A. Reed, Library Technician, Collection Management

                        Karen J. Thomas, Library Technician, Collection Management

                        Nicole D. Zinn, Library Technician, Collection Management

 

Mary A. Mowery, M.S., Library Technician, Access Services Supervisor

            Susan E. Hockenberry, Library Assistant, Circulation

            Denise E. Wietry, A.A., Library Assistant, Evening Circulation 

            Laurie J. Smith, Library Assistant, Circulation and Luhrs Library

            Diane M. Kalathas, Library Assistant, Interlibrary Loan

            Teresa M. Strayer, Library Assistant, Interlibrary Loan

 

Kirk A. Moll, D.Ed., Department Chair, Research Coordinator and Public Services Librarian

Chantana Charoenpanitkul, M.A.L.S., M.A., Advocacy, Outreach, and Events Librarian

Christy M. Fic, M.L.I.S., Archives and Special Collections Librarian

Aaron Dobbs, M.S.L.S., M.S.M., Scholarly Communications, e-Resources Development, and Web Librarian

Josefine Smith, M.L.S., Instruction Coordinator and Reference Librarian

Ashley Esposito, M.L.S., M.A., Collection Development and Assessment Librarian

Elizabeth Orseno, M.Ed., Luhrs Librarian

(Vacant), Librarian

Michael B. Yoh, M.S., Director, Media Services

Scott Donald, B.S., Information Technology Technician

Daniel A. Rebert, M.S., Academic Classroom/Video Tech/Help Desk Assistant

Michael D. Gardner, M.S., Director, Broadcasting

Jeffrey A. Hollinshead, Electronic Systems Broadcast Technician

Greg A. Day, M.S., Director, Academic Technology Support Services

Jamie T. Rhine, M.B.A., Assistant Director, Technology Support Services & Systems Manager

Timothy C. Boyum, Computer Science Systems Administrator

Thomas J. Burke, M.S., Tech Fee Support Specialist

Jonathan D. Groft, B.S., Technology Support and Network Manager

Misty D. Gruver, M.S., Learning Management and Tech Fee Manager

Jim A. Schaeffer, M.S., Desktop/Remote Support Specialist

Timothy R. Texter, B.S.B.A., Desktop/Remote Support Specialist

Kim W. Walk, B.S.B.A., Desktop Support Technician

Justin A. Sentz, M.S., M.B.A., Director, Instructional Design and Web Technologies

Scott Gallagher, M.A., Instructional Design Specialist

Ryan R. Kudasik, M.S., Instructional Design Specialist

Mira Mattern, M.S., Web Designer

Kyle Kurutz, B.S., Web Content Developer

Amy B. Diehl, Ph.D., Associate Vice President and Director of Systems & Applications

Ravi C. Anne, M.S., Associate Director for Applications

Dana R. Denlinger, B.S., Applications and Microsoft Systems Manager

Michael R. Dorshimer, B.S., Network Administrator

Erik Forsman, B.S., Applications Administrator

Chad W. Kegerreis, B.A., Microsoft Systems Administrator

Josiah D. Knoll, KLN Junior Unix Systems Administrator

Joshua McMillen, Junior Unix Systems Administrator

William H. Pooler, M.S., Systems Administration Manager and KLN Hub Administrator

William P. Renn, B.S., Applications Developer

Andrea H. Rosenberry, B.S., Applications Manager

Trudy R. Smith, M.S., Business Intelligence Administrator

John R. VandeBrake, M.B.A., Senior Project Manager

David H. Wolfe, B.A., Developer Analyst

(Vacant), KLN Applications Administrator

(Vacant), Applications Administrator

(Vacant), Unix Systems and Database Administrator

Michael F. Bonafair, B.S.B.A., Director, Telecommunications

Benjamin J. Ocker, Telecom and Network Administrator

Darlene J. Price, Switchboard Operator

School of Academic Programs and Services

Sarah E. Stokely, Ph.D., Dean of Academic Engagement and Student Support

David I. Henriques, Ed.D., Associate Dean

Melissa C. Murphy, M.S., Interim Director of Placement Testing

Terry A. Conyers, Administrative Assistant

Betsy J. Schmitt, Clerk Stenographer

Paula D. Madey, MRC, CRC, Director, Disability Services

Sherry A. Hillyard, M.Ed., Assistant Director

(vacant), Coordinator, Academic Support Services for Student Athletes

Stephen O. Wallace, Ph.D., Coordinator, Developmental Education and Advising Development

Sabrina I. Marschall, Ph.D., Director, Learning Center

Karen G. Johnson, Ed.D., Director, Writing Studio

Beverly A. Wallace, Ph.D., Coordinator of Academic Recovery Programs

Zachary Grabosky, M.A., Interim Tutorial Coordinator/Learning Specialist

Jaime R. Juarez, M.S., Learning Specialist

Kelly B. Miner, Clerk Typist

Chad H. Bennett, Ed.D, Director, Academic Success Program and Assistant Professor

Kurt A. Dunkel, M.S., LPC, Interim Academic Success Program Counselor

Tiffany R. Smith, M.S., Coordinator of Academic Support and Access Programs

Jaime R. Juarez, M.S., Learning Specialist/Academic Coach

Jennifer R. Hahn, M.S., Clerk Typist

College of Arts and Sciences

James H. Mike, Ph.D., Dean, College of Arts and Sciences

James A. Delle, Ph.D., Associate Dean

Jeanie M. Henry, Administrative Assistant

Pat L. Martin, Administrative Assistant

DyAnna R. Stevens, Administrative Assistant

Cathy J. Mills, Clerk Typist

William G. Whiteley, M.F.A., Chair, Art and Design

Cathrine L. Graham, Clerk Stenographer

Tim J. Maret, Ph.D., Chair, Biology

Joan M. Carson, Clerk Typist

Joseph W. Shane, Ph.D., Chair, Chemistry

Sally A. Markee, Clerk Typist

Steven E. Allen, Stock Clerk

A. Joseph Borrell, Ph.D., Chair, Communication/Journalism

Loretta I. Sobrito, Clerk Typist

Carol A. Wellington, Ph.D., Computer Science/Engineering Chair

Jody L. Burdge, Clerk Typist

Brendan P. Finucane, Ph.D., Chair, Economics

Vickie M. Byers, Clerk Typist

Shari L. Horner, Ph.D., Chair, English

Patricia A. Hooper, Clerk Typist

William L. Blewett, Ph.D., Chair, Geography/Earth Science

Judith P. Ferrell, Clerk Typist

Steven B. Burg, Ph.D., Chair, History/Philosophy

Janice J. Reed, Clerk Typist

Kara A. Laskowski, Ph.D., Chair, Human Communication Studies

Tammy L. Myers, Clerk Typist

Douglas E. Ensley, Ph.D., Chair, Mathematics

Pamela A. McLaughlin, Clerk Typist

Jose G. Ricardo-Osorio, Ph.D., Chair, Modern Languages

Janine F. Olah, Clerk Typist

Trever R. Famulare, M.S., Chair, Music/Theatre Arts

Karen S. Reath, Clerk Typist

Michael R. Cohen, Ph.D., Chair, Physics

A. Rebecca Fulton, Clerk Typist

Curtis R. Berry, Ph.D., Chair, Political Science

Laurie A. Stader, Clerk Typist

Lea T. Adams, Ph.D., Chair, Psychology

Katrina D. Myers, Clerk Typist

Barbara J. Denison, Ph.D., Chair, Sociology/Anthropology

Lisa M. Dubbs, Clerk Typist

Allison C. Carey, Ph.D., Director, Disability Studies Minor

Ana N. Morana, Ph.D., Director, Ethnic Studies Minor

J. Michael Pressler, Ph.D., Director, Interdisciplinary Arts Program

Jonathan K. Skaff, Ph.D., Director, International Studies Program

Rebecca J. Ward, Ph.D., Director, Women's and Gender Studies Minor

David R. Long, Ph.D., Director, Health Sciences Programs

Michael E. Campbell, M.F.A., Director, Kauffman Gallery

Karin J. Bohleke, Ph.D., Director, SU Fashion Archives and Museum

Carla T. Kungl, Ph.D., Director, Technical/Professional Writing Minor

John L. Grove College of Business

John G. Kooti, Ph.D., Dean, John L. Grove College of Business

Debra K. Booz, B.S., Administrative Assistant

Anthony S. Winter, D.Ed., Associate Dean

Anita M. Weaver, B.S.B.A., Administrative Assistant

Anna-Maria Bruno, Clerk Typist

Robert D. Stephens, Ph.D., Director, M.B.A. Program

Justin M. English, M.B.A., Director of Business Internships and M.B.A. Recruitment

Melanie L. Lugo, Clerk Typist

J. Jay Mackie, Ph.D., Chair, Accounting/Management Information Systems

Kristina S. Commerer, Clerk Typist

Ian M. Langella, Ph.D., Chair, Finance/Supply Chain Management

Jill R. Bard, Clerk Typist

William D. Oberman, Ph.D., Chair, Management/Marketing

Karen S. Kelley, Clerk Typist

Michael H. Unruh, Ed.D., Director, Small Business Development Center

April Ashway-Railing, Office Coordinator

Robin E. Burtner, M.A., M.B.A., Educational Programs Coordinator/Budget

Charles J. Haney, M.S., Environmental Specialist

W. Dean Shirley, M.A., Entrepreneurial Leadership Center Coordinator

Cheryl E. Young, Business Consultant

College of Education and Human Services

James R. Johnson, Ph.D., Dean, College of Education and Human Services

Vickie E. Shaak, Administrative Assistant

Nellie M. Cyr, Ph.D., Associate Dean

Penny L. Stum, Administrative Assistant

Herbert L. Steffy, Ed.D., Director of Field Experiences and Partnerships

Donna L. Ackelsberg, Administrative Assistant

Kurt L. Kraus, Interim Chair, Counseling and College Student Personnel

Janice M. Allen, Clerk Typist

Melissa L. Ricketts, Ph.D., Chair, Criminal Justice

Bonnie G. Heming, Clerk Typist

Christopher L. Schwilk, Ph.D., Chair, Educational Leadership and Special Education

Cindy M. Poe, Clerk Typist

Russell E. Robinson, Ph.D., Chair, Exercise Science

Colleen A. McQueeney, Clerk Typist

Matthew C. Sober, MAJ, LTC, M.S, Chair, Professor of Military Science

Nathaniel K. Sebren, CPT, Assistant Professor of Military Science

Nicolas Ferloni, CPT, Assistant Professor of Military Science

William H. Lloyd, MAJ, Assistant Professor of Military Science

David S. Marino, SFC, Assistant Senior Military Instructor

Byron C. Stouffer, Human Resources Technician

Michael Sullivan, MSG, Senior Military Instructor

Rodney J. Oberbroekling, Supply Technician

Joseph J. Harper, D.M.A., Recruiting Operations Officer

Deborah F. Jacobs, Ph.D., Chair, Social Work/Gerontology

Dara P. Bourassa, Director, Gerontology Minor

(Vacant), Clerk Stenographer

Christine A. Royce, Ed.D., Chair, Teacher Education

Brandy Linn, Clerk Typist

Linda A. Butts, MSW, Director, Head Start Child Development Program

Rebecca S. Overholt, M.Ed., Director, Grace B. Luhrs University Elementary School and Assistant to Field Services

Lisa J. Cline, Administrative Assistant

Brian M. Small, Ed.D., Director, Shippensburg University School Study Council

Student Affairs

Roger L. Serr, Ph.D., Vice President for Student Affairs

Heidi R. Clark, Executive Assistant to the Vice President

David L. Lovett, Ed.D, Associate Vice President of Student Affairs and Dean of Students

Donna K. Gross, M.S., Associate Dean/Director of Orientation

Janet McKeithan-Janifer, M.A., Associate Dean/Director of Judicial Affairs

Barry K. McClanahan, M.A., Associate Dean/Director of Housing and Residence Life

William J. Yost, M.A., Associate Director for Housing and Residence Life Administration

Melissa A. Kougher, M.A., Assistant Director of Residence Life

Jennifer S. Milburn, M.A., Assistant Director of Residence Life

Pavan M. Purswani, Assistant Director for Residential Education

Yvonne M. Shoop, B.S.B.A., Management Technician

Teresa Clevenger, A.A., Clerk Typist

Robert E. Smith, M.Ed., Associate Dean/Director of Veterans Affairs

Sarah A. McDowell, M.S., Interim Director of Drugs/Alcohol Education

Dawn R. Butts, A.A., Clerk Typist

Erin F. Kissinger, Clerk Typist

Mary S. Burnett, M.S., Associate Dean/Director of International Programs and Volunteer Services

Emilee A. Danielson, M.S., Assistant Dean/Director of Fraternity/Sorority Life

Danielle L. Dabrowski, A.A., Clerk Typist

Philip W. Henry, Ph.D., Chair, Department/Counseling Services; Director, Counseling Center

Erica L. Diehl, Clerk Typist

Linda M. Chalk, Ph.D., Licensed Psychologist

Michelle Olexa, Ph.D., Licensed Psychologist

Tomoko Grabosky, Ph.D., Licensed Professional Counselor

Christopher Carlton, Ph.D., Licensed Psychologist

Cinda Liggon, M.D., Consulting Psychiatrist

Victoria M. Kerr Buchbauer, M.A., Director, Career Center

Patricia M. Gochenaur, M.S., Associate Director

(vacant), Secretary

Cheryl A. Rotz, Secretary

Douglas R. Nichols, M.S., Director, Career Education

Stephanie M. Erdice, Director, Women's Center

Katrina C. Howard, Management Technician

Diane L. Jefferson, M.A., Director, Multicultural Student Affairs

Kapri L. Brown, Interim Assistant to Director

Cindy K. Dixon, Clerk Typist

Todd V. Peterson, M.D., Director, University Health and Emergency Services

Crissy E. Diehl, Clerk Typist

Joyce J. Bright, M.S., Medical Tech.

Adrienne L. Miller, R.N., Nurse Supervisor

Donna J. Forney, R.N., Registered Nurse

Kathleen G. Jengeleski, R.N., Registered Nurse

Deborah C. Lee, R.N., Registered Nurse

Kathleen Rundquist, Registered Nurse

Mary D. Shirley, R.N., Registered Nurse

Barbara H. Summers, R.N., Registered Nurse

Margaret Horn, R.N., Registered Nurse

Kimberly Spitler, R.N., Registered Nurse

Janice M. Bye, United Campus Minister

Roxanne M. Dennis, Catholic Campus Minister

(vacant), Catholic Campus Minister

Nick Iula, Director, Campus Dining Services

Abbey Brotzman, Campus Director of Marketing

Jodi Conrad, Director of Catering

Cindy Emondi, Manager of Century Café 

Tony Emondi, Catering Executive Chief

Trish Gamble, Starbucks Manager

John Gaughan, Director of Operations 

Brooke Hall, Marketing Director for Dining Services

Michael Haus, Campus Executive Chef

Robert Kougher, Director of Kriner Dining Hall

Brenda E. Kunkleman, Director of Retail Operations

Matthew Mosley, Campus Dining Controller

Gregg Thuemmel, Director of Reisner Dining Hall

Natasha Zettlemoyer, Senior Supervisor of Reisner Dining Hall

Jeffrey A. Michaels, M.S., Director of Athletics

Carrie A. Michaels, M.S., Associate Director of Athletics/SWA

Ashley J. Grimm, M.B.A., Assistant Director of Athletics

Tammy A. Swope, Secretary

Wesley R. Mallicone, M.S., A.T.C., Director, Sports Medicine

Rebecca S. Fitz, M.S., A.T.C., Associate Director, Sports Medicine

Miranda S. Fisher, B.S., Assistant Director, Sports Medicine

Tanya L. Miller, M.S., LAT, ATC, NASM-PES, Assistant Director, Sports Medicine

Galen E. Piper, B.S., Director, Intramurals/Recreation and Coordinator of Facilities/Club Sports

Melissa P. Hazzard, Assistant Director, Recreation

Coaches

Matthew S. Jones, B.S., Baseball

Adam P. Sheibley, B.A., Assistant Baseball

R. Christopher Fite, B.A., Men's Basketball

Eric D. Rahauser, M.S., Assistant Men's Basketball

Kristin K. Trn, B.S., Women's Basketball

Jennifer L. Grassel, M.S., Assistant Women's Basketball

Heather Armstrong-Shughart, B.S.B.A., Cheerleading Advisor

Steven A. Spence, B.S., Cross Country/Assistant Track and Field

David M. Osanitsch, B.S., Track and Field/Assistant Cross Country

Kurt A. Dunkel, M.S., Assistant Track and Field

Douglas J. Knol, M.S., Assistant Track and Field

Bertie L. Landes, B.S., Field Hockey

Mark S. Maciejewski, M.S., Football

Janine F. Olah, Secretary

Michael C. Burket, M.E., Assistant Football

Joseph H. Davis, M.A., Assistant Football

Peter J. Lee, B.S., Assistant Football

James C. Morgan, B.S., Assistant Football

Ashley D. Manion, Lacrosse

Jeremy J. Spering, M.S., Men's Soccer/Assistant Women's Soccer

Rob W. Fulton, M.Ed., Women's Soccer/Assistant Men's Soccer

Robert G. Brookens, Softball

Ronald DeShong, Assistant Softball

Timothy P. Verge, M.Ed., Men's and Women's Swimming

Amanda E. Fenn, M.S., Women's Tennis

Leanne R. Piscotty, B.S., Women's Volleyball

Abigail Leonard, B.S., Assistant Volleyball

Seth W. Bloomquist, M.S., Wrestling

Ollie Cooperwood, Assistant Wrestling

Cindy E. Hosfelt, Stock Clerk

Brendan A. Laughlin, Stock Clerk

William E. Varner, Stock Clerk

Darrell J. Claiborne, M.Ed., Director, University Union and Student Activities (CUB)

Marsha S. Bonn, M.A., Associate Director for University Union Operations

Elizabeth C. Pursawni, M.S., Assistant Director for Campus Activities and Programming

Ashley L. White, M.A., M.S., Assistant Director for Student Group Services and Leadership Development

Bryan A. Hess, M.M., Technical and Event Services Manager

Judy L. Newell, Information and Cora I. Grove Spiritual Center Coordinator

Connie S. Gruver, Administrative Assistant

Darrell L. Miller, M.B.A., SU Student Services, Inc., President/Fiscal Officer

Franklin T. Klink III, Accountant/Contract-Administrator

Mark F. Luther, MIS Manager

Dena R. Baer, Accounts Payable/Office Supervisor

Cindy L. Fraker, Payroll /Accounting Clerk

Deanna P. Statler, B.S.B.A., Accounting Clerk

Lisa J. Laughlin, Student Services Inc., Senate Secretary

Sarah J. Kraus, Manager, University Store

Mark R. Barnes, Assistant Store Manager

Nancy M. Carroll, Textbook Department Manager

Charles R. Yocum, Jr., Assistant Manager/Merchandise Manager

Susan J. Grove, Clerk, Web Orders

Alison M. Martin, B.S., Text Book Manager

Charles L. Kunkleman, Shipping/Receiving Lead

Administration and Finance

Denny Eakle Terrell, Ph.D., Vice President for Administration and Finance

Heidi R. Clark, Executive Assistant to Vice President

Melinda D. Fawks, B.S., Associate Vice President, Administration and Finance

Sandra J. Corman, M.S., Clerk Stenographer

Deborah K. Martin, Director, Purchasing and Contracting

Mona M. Holtry, Assistant Director

J. Gwyn McCleary, Purchasing Agent

Marnie L. LaBonte, B.S., Purchasing Agent

(vacant), Purchasing Agent

Dawn M. Cutshall, B.S.B.A., Bursar

Merisa L. Harbaugh, B.S.B.A., Assistant Bursar

Joseph A. Kopchick, CPA, B.S.B.A., Accountant

Patricia A. Coldsmith, Fiscal Assistant

Loni R. Myers, Fiscal Assistant

Georgia H. Taylor, Fiscal Assistant

Brenda K. Wingert, A.A. Fiscal Assistant

(vacant), Fiscal Assistant

Margaret J. Thompson, CPA, M.S., Director, Accounting

Mark Paul, B.S.B.A., Assistant Director

(Vacant), Fiscal Assistant

John R. Jones, B.S.B.A., Grant Accounting Manager

Deborah R. Mowers, A.A., Fiscal Assistant

Robert E. Witter, B.S.B.A., Administrative Services Manager

Denise E. Davidson, Clerk Typist

Carmen L. O'Donnell, Clerk Typist

Dennis L. Starliper, Clerical Supervisor

Ryan M. Bonafair, Clerk

Michael D. Craig, B.S., Clerk

Richard L. Horst, Clerk

Wendy S. Stoops, Clerk

David A. Topper, Ed.D., SPHR, Associate Vice President, Human Resources

Robyn L. Lovett, Human Resources Representative

Lisa L. Ronan, M.S., SPHR, Assistant Director, Human Resources for Employment and Classification

Maryrose Wilson, M.S., Benefits and Employee Services Manager

Mary Jane Diffenbaucher, Payroll and HRIS Manager

Nipa Browder, M.S., Staff Development Manager/HR Generalist

Belinda B. Johnson, B.S.B.A., Payroll Representative

Cytha D. Grissom, M.S., Director, Public Safety/Chief of Police

Thomas P. Rumberger, M.S., Assistant Director, Police/Investigator

David F. Wozniak, M.S., Safety Coordinator

David E. Myers, Safety Clerk

Scott M. Bradnick, SGT Supvy

Bryan L. Ruth, B.S., SGT Supvy

Patrick A. Taylor, A.A., SGT Supvy

Stephanie A. Berger, Patrol Officer

Heather L. Bradnick, Patrol Officer

Michael J. Brennan Jr., Patrol Officer

Julie M. Clark, A.A., Patrol Officer

Shawn G. Fraker, Patrol Officer

Matthew W. Hopkins, B.S., Patrol Officer

Daniel E. Johns, Patrol Officer

Leonard J. Lovejoy, A.A., Patrol Officer

Karl A. Schucholz, Patrol Officer

Geoffrey T. Smith, A.A., Patrol Officer

Robert C. Wenerd, Patrol Officer

Jeannette A. Chamberlain, Clerk Typist

J. Lance Bryson, M.S., PE, Associate Vice President, Facilities Management and Planning

William B. Lensie, B.S., Associate Director, Maintenance and Operations

Terry L. Starr, B.S., PE, Associate Director, Planning, Design and Construction

Bruce E. Herring, M.S., Assistant Director, Planning and Engineering

Eric B. Barr, Assistant Director, Construction Management

(vacant), Facilities Resources Manager

Ann M. Kochenour, A.S., Architectural Designer

Angela M. Wingert, Clerk Typist

Rosemary M. Kusko, B.S.Ed., Clerk Stenographer

Justin R. Elbel, TMA Administrator

Matthew D. Shank, Automotive Mechanic Supervisor

Timothy L. Hull, Automotive Mechanic

C. William Jumper, Maintenance Foreman Carpentry

Daniel P. Geyer, Carpenter

Ricky E. Group, Maintenance Repair

Shawn W. Martin, Maintenance Repair

Daniel K. Timmons, Maintenance Repair

Gary S. Harglerode, Locksmith

Roger S. Woltz, Locksmith

Robert J. Koch, Custodial Services Manager

Reginald G. Lindsey, Semi-Skilled Laborer

(Vacant), Semi-Skilled Laborer

Greg C. Rhone, Labor Foreman

Chester J. Jumper, Equipment Operator

Curtis L. Miller, Equipment Operator

(Vacant), Assistant Director, Energy Management

John R. Tritt, Controls Management Technician

Garry E. Wall, Controls Management Technician

Ricky L. Hosfelt, Utility Plant Supervisor

George M. Natoli Jr., Utility Plant Operator

Duite E. Ricker, Utility Plant Operator

Shawn L. Rosenberry, Utility Plant Operator

Randy R. Russell, Utility Plant Operator

Chad W. Stevenson, Utility Plant Operator

Gerald L. Swanger, Utility Plant Operator

Steven A. Trayer, Utility Plant Operator

Stephen J. Walters, Utility Plant Operator

Richard L. Bittinger, Utility Plant Helper

Larry P. Rotz, Utility Plant Helper

Jeryl S. George, Grounds Manager

John O. Gossert, Groundskeeper Supervisor

Jeanne M. Yohe, Groundskeeper Supervisor

Michael Frey, Groundskeeper

(vacant), Groundskeeper

(vacant), Groundskeeper

(vacant), Groundskeeper

Terry L. Dunlap, Equipment Operator

Joel L. Hosfelt, Equipment Operator

Bryan K. Kyner, Equipment Operator

Darrell E. McKenrick, Equipment Operator

Gregg W. Naylor, Equipment Operator

Lonnie E. Shaffer, Equipment Operator

Kevin L. Oakes, Maintenance Foreman, Electrical/Electronics

Art E. Crull, Electrician

Wayne E. Hershey, Jr., Electrician

Dustin L. Koser, Electrician

Brian J. Cordell, Electronics Technician

Robert C. Martin, Jr., Maintenance Foreman, Painting/Carpentry Repair

Paul W. Besecker, Painter

Thomas A. Weaver, Painter

Roy E. Wiser, Painter

Arthur E. Martin, Carpenter

Rodger L. Yohe, Carpenter

Paul E. Gutshall Jr., Maintenance Foreman, Mechanical Systems

Kayedon M. O'Neal, Refrigeration Mechanic

Roy F. Ryder, Plumber

Scott E. Stoops, Refrigeration Mechanic

Dominic Barbagallo, Maintenance Repair

Building Services

Matthew D. Varner, Maintenance Foreman, E and G Zone

Ralph D. Alleman, Maintenance Repair

Thomas A. Graham III, Maintenance Repair

Scott T. Moyer, Maintenance Repair

Curtis P. Oakes, Maintenance Repair

Ronald J. Shindledecker, Maintenance Repair

Douglas E. Stepler, Electrician

Justin R. Strickler, Maintenance Repair

Rex A. Henry, Maintenance Foreman, Auxiliaries Zone

Robert D. Shoop, Maintenance Repair

Stephen J. Walters, Maintenance Repair

Timothy L. Wingert, Maintenance Repair

(vacant), Maintenance Repair

Cindy A. Geyer, Custodial Work Supervisor, Second Night

Richard E. Foster, Custodial Work Supervisor, Night Shift

Paul Aaron, Custodial Worker

Joanne E. Bard, Custodial Worker

Christina M. Barrick, Custodial Worker

Troy Bigler, Custodial Worker

William L. Bittinger, Custodial Worker

Jeffrey L. Callan, Custodial Worker

Karen L. Carey, Custodial Worker

Steven D. Carroll Jr., Custodial Worker

Judy A. Cassner, Custodial Worker

Donald Diehl, Custodial Worker

Andrew J. Fasnacht, Custodial Worker

Tonia L. Fasnacht, Custodial Worker

Paul R. Gabert, Custodial Worker

Tonya Green, Custodial Worker

Lawrence D. Gutshall, Custodial Worker

Brian C. Hancock, Custodial Worker

Paula D. Hancock, Custodial Worker

David E. Harris, Custodial Worker

Susan C. Harris, Custodial Worker

Carol L. Hepfer, Custodial Worker

Barbara E. Hofe, Custodial Worker

Donn A. Keck, Custodial Worker

Ray E. Keefer, Custodial Worker

Rocky L. Kelly, Custodial Worker

Gail Kunkleman, Custodial Worker

Kelly J. Kunkleman, Custodial Worker

Sharon K. Liberator, Custodial Worker

Readith K. Lindsey, Custodial Worker

Brenda Lockhart, Custodial Worker

Donna L. Loy, Custodial Worker

Evelyn A. Melius, Custodial Worker

Karen M. Miley, Custodial Worker

Donna J. Miller, Custodial Worker

Thomas M. Myers, Custodial Worker

Tiffany Nay, Custodial Worker

Diane Osbaugh, Custodial Worker

Thomas M. Provins, Custodial Worker

Truman M. Randolph, Custodial Worker

Vivian L. Riley, Custodial Worker

Laurie J. Shrawder, Custodial Worker

Penny Smith, Custodial Worker

Gary D. Spencer, Custodial Worker

John J. Spencer, Custodial Worker

JoAnn Sprecher, Custodial Worker

Dale S. Stambaugh, Custodial Worker

Debra D. Stine, Custodial Worker

Lori A. Stine, Custodial Worker

Samuel Vazquez, Custodial Worker

Dottie L. Werner, Custodial Worker

Joanne Willis, Custodial Worker

Lloyd Willis, Custodial Worker

Shippensburg University Foundation

John E. Clinton, M.A.Ed., President and CEO

Anne M. Detter, B.F.A., M.B.A., Director of Marketing

Patti F. Savoulidis, B.A., Coordinator, Stewardship and Event Planning

Edna Fenton, Special Projects Assistant

Kit S. Rossman, B.A., Director, Development

Abigail Glock, B.S., Associate Director, Annual Fund

Jose Nunez, Assistant Annual Fund Director/Phonathon Coordinator

Sandra R. Jones, B.A., Secretary to Development

Lani Longarzo, M.B.A., Director, Major Gifts

Linda L. Miller, M. Ed., Senior Major Gifts Officer

Kevin S. Bender, B.A., Director, Research

Scott D. Lux, B.A., Major Gifts Officer

Cindy Yeiser, Major Gifts Officer

Jacqueline L. Stone, A.A., Senior Major Gifts Administrative Assistant

Carol H. Rose, Major Gifts Secretary

Chrystal K. Miracle, M.B.A., C.P.A, Director, Finance and Administration and CFO

Matthew F. Cubbage, B.S., Network Administrator

Rhonda K. Horst, M.B.A., C.P.A., Controller

Diane L. Wenger, A.A., Coordinator, Gift Recording/Records and Office Manager

Michelle E. Perkins, Coordinator, Student Housing

Samuel E. Wiser, Sr., Maintenance Supervisor

Virginia I. Shew, Assistant Maintenance Supervisor

Stephanie L. McCullough, M.Ed., Bartos Child and Family Center Program Director

Nicholas D. Brewer, B.S.Ed., Assistant Preschool/School Age Teacher

Kristi N. Hershey, B.S.Ed., Assistant Director/Lead Preschool Teacher

Mary Malinda Mansfield, BA, Assistant Toddler Teacher

Kimberly M. Miller, B.S.Ed., Lead Toddler Teacher

Erin L. Rotz, M.Ed., Lead Preschool Teacher

Lisa M. Taylor, B.S.Ed., Assistant Preschool Teacher

Department Offices

 Department  Location  Extension

Accounting and Management Information Systems

Grove Hall 328

1436

Art and Design

Huber Art Center 210

1530

Biology

Franklin Science Center 142

1401

Chemistry

Franklin Science Center 327

1629

Communication/Journalism

Rowland Hall 108

1521

Computer Science and Engineering

Mathematics and Computing Technologies Center 156

1178

Counseling and College Student Personnel

Shippen Hall 123

1668

Criminal Justice

Shippen Hall 321

1558

Economics

Dauphin Humanities Center 127

1437

Educational Leadership and Special Education

Shippen Hall 127

1591

English

Dauphin Humanities Center 128

1495

Finance, Supply Chain Management

Grove Hall 228

1434

Geography/Earth Science

Shearer Hall 104

1685

Exercise Science

Henderson 109

1721

History/Philosophy

Dauphin Humanities Center 122

1621

Human Communication Studies

Dauphin Humanities Center 112

1732

Management/Marketing

Grove Hall 224

1439

Mathematics

Mathematics and Computing Technology Center 250

1431

Military Science

Wright Hall 206

1782

Modern Languages

Rowland Hall 109

1635

Music/Theatre Arts

Performing Arts Center 220

1638

Physics

Franklin Science Center 123

1570

Political Science

Grove Hall 424

1718

Psychology

Franklin Science Center 114

1657

Social Work/Gerontology

Shippen Hall 335

1717

Sociology/Anthropology

Grove Hall 428

1735

Teacher Education

Shippen Hall 214

1688

Office hours are 8:00 a.m.- noon; 1:00-4:30 p.m. From off campus, dial 717-477-plus extension.